historia
 

Zespół ONLY WAY OUT powstał jesienią 1999 roku. Założycielami byli gitarzysta Maciek (Matys) i perkusista Przemek (Pela), obaj grający wówczas w zespole REVENGE a także basista Kuba grający wcześniej w Warszawskim zespole GÓWNOPRAWDA. Matys i Pela związani byli także z Piaseczyńskim STRONG CORE CREW - załogą która zajmowała się m. in. organizacją koncertów.
Po kilku próbach i stworzeniu kilku utworów instrumentalnych pojawiła się potrzeba znalezienia wokalisty. Tak się złożyło, że rolę zdzieracza gardła zaproponowano mojej skromnej osobie na co oczywiście się zgodziłem. Regularne próby z moim udziałem zaczęły się w Grudniu 1999 roku. Pierwszym tekstem jaki napisałem dla OWO był "Zbyt wiele by się odwrócić". Był to właściwie pierwszy nasz utwór z tekstem. Potem przyszedł czas na następne kawałki aż w końcu po 5 miesiącach pogrywania w kanciapie przyszedł czas na nasz debiut sceniczny. Miało to miejsce w Domu Kultury w Piasecznie 17.05.2000 roku. Zagraliśmy 4 utwory + cover 7 Seconds "Young Till I Die" który gościnnie zaspiewał z nami Sebastian, nasz znajomy (nie znałem jeszcze całego tekstu utworu :)) Na tym samym koncercie wystąpiły także zespoły REVENGE, AWAKE, AFRAID OF THAT DAY i APATIA. Dokładnie miesiąc później zagraliśmy drugi koncert na imprezie zorganizowanej w Piaseczyńskim parku.
 
W Sierpniu, w Domu kultury w Piasecznie zarejestrowaliśmy nasze pierwsze demo. Zabawy przy nagrywaniu chórków było co nie miara:) Po usłyszeniu nagranego materiału Robert Refuse zaproponował nam wydanie singla i kasety. Dwa z 11 zarejestrowanych utworów znalazły się na cd - r składance "Broderhood" wydanej przez X- Treme. Kompilacja ta promowała młode hc zespoły z Warszawy i okolic, które nie doczekały się jeszcze wówczas żadnego wydawnictwa. Następne koncerty miały miejsce 30.09.2000 i 21.10.2000, obydwa w Piaseczyńskim Domu Kultury. Po ostatnim z wymienionych koncertów zostaliśmy zaproszeni przez Szymona - wokalistę zespołu SECOND AGE do zagrania koncertu we Wrocławiu. I tak oto 27.10.2000 zadebiutowaliśmy poza Piasecznem. Na koncercie we Wrocławskich "Katakumbach" zagraliśmy wspólnie z amerykańskim zespołem ŻEGOTA i polskim FLAME OF GOD. Następne koncerty miały miejsce w Wyszkowie, Piasecznie, Wygodzie k. Kurowa, Otwocku.
W Marcu 2001 roku zagraliśmy mini trasę z holenderskim zespołem REACHING FORWARD. Były to 2 koncerty: Wrocław i Warszawa.
 
Na trasie nie obyło się bez śmiesznych sytuacji z udziałem holendrów ;)) Następne koncerty odbyły się w Mińsku Mazowieckim razem z m.in. zespołem MY MINDS MINE z Holandii, w Poznaniu ze szwedzkim INTENSITY i w Wygodzie k. Kurowa na hc/punk festiwalu obok wielu zespołów z Polski i zagranicy. W Lipcu 2001 zagraliśmy 2 koncerty z holenderskim BETERCORE. Po prostu mamy szczęście do holenderskich zespołów. Jeden z koncertów odbył się w Bełchatowie, drugi spontaniczny (nie byliśmy przewidziani) w Lublinie.
 
Dnia 27.07.2001 w Piaseczyńskim parku odbył się pierwszy Hardcore Fest na którym zagraliśmy obok zespołów: UNCONFORM z Rosji, STRENGHT APPROACH i FRATELLANZA z Włoch, BRAMBORAK z Litwy, ENDSTAND z Finlandii oraz polskich: SECOND AGE, POKER FACE, ZŁODZIEJE ROWERÓW. W festiwalu uczestniczyło około 700 osób z Polski i zagranicy. 01.09.2001 we Wrocławiu zagraliśmy obok zespołów REBOUND i HERODISHONEST z Finlandii, GOOD CLEAN FUN z USA oraz polskich: POLTERGEIST i ŻYCIE JAK SEN. Potem miał miejsce nasz pierwszy i jak na razie jedyny nasz występ poza granicami Polski. 22.09.2001 zagraliśmy w niemieckim Zittau razem z berlińskimi zespołami DECEMBER PEALS i THE MONOLITH. Był to moim zdaniem udany koncert pomimo długiej i męczącej podróży.
 
Na następnych koncertach Kubę zastąpił Bafi z zespołu ŻYCIE JAK SEN. Były to koncerty w Siedlcach oraz koncert w Piasecznie, gdzie ze względu na opóźnianie sie przyjazdu dwóch zespołów przewidzianych w programie, zaproponowano nam zagranie krótkiego setu. Na tymże koncercie "gwiazdą wieczoru" był szwedzki zespół LEIAH. Na początku Listopada 2001 zagraliśmy kolejną trasę z REACHING FORWARD. Dwa koncerty odbyły się we Wrocławiu i Częstochowie. W tym samym czasie w studiu w Wesołej nagraliśmy 6 utworów. Cztery z nich ukazały się na międzynarodowej kompilacji "Take No Heroes" wydanej w Kwietniu 2003 r.we Francji przez Boisleve Records.
 
Początek 2002 roku przyniósł zmiany personalne w zespole. Z powodu studiów i braku czasu od zespołu odszedł Kuba, który był autorem wielu naszych utworów i z którym spędziliśmy wspólnie wiele czasu. Miejsce Kuby zajął na stałe Tomek (SecXTom) - basista SECOND AGE. Pierwszy koncert z Jego udziałem zagraliśmy 19.01.2002 w Siedlcach razem z zespołami ZŁODZIEJE ROWERÓW i PRZECIW. Następny koncert w Piasecznie nie był zbyt udany głównie ze względu na niską frekwencję. Niektóre z występujących wówczas zespołów chwilami grały do pustej sali (!!!) Tego samego dnia w Warszawie miał miejsce inny koncert który przyciągnął większość załogi. Wreszcie po półtora roku oczekiwania spowodowanego z resztą naszą opieszałością, 28.02.2002 miała miejsce premiera naszego pierwszego singla i kasety. Tego dnia zagraliśmy w warszawskim klubie "Supernowa" razem z PRESHRUNK i DRIFTNET z Niemiec. Było to dla nas prawdziwe święto. Do każdego sprzedanego egzemplarza singla lub kasety był dołączany kawałek wegańskiego piernika (dzięki Kasia !!!) Był to moim zdaniem jeden z najbardziej udanych naszych koncertów
Następna mini trasa i następny zespół z Holandii a mianowicie OIL. Pierwszy koncert 5.04.2002 odbył się w Mińsku Mazowieckim, drugi dzień później w Białymstoku na skłocie De Centrum, również z udziałem OREIRO i dwóch lokalnych zespołów metalowych. Koncerty bardzo udane, dobra zabawa i dużo radosci - po prostu żywioł. Podczas powrotu z Białegostoku popsuł się nam samochód i musieliśmy wracać autobusem PKS - u :) 23.04.2002 zagraliśmy jako pierwsi na warszawskim skłocie "Czarna Żaba". Oprócz nas na koncercie zagrały również: ATROCIOUS MADNESS z USA a także polskie zespoły: 33 ROTATIONS i SILIKON FEST.
 
Na początku Czerwca 2002 roku zagraliśmy naszą najdłuższą jak dotychczas trasę. Były to koncerty: 01.06.2002 w Białymstoku na skłocie - razem ze ZŁODZIEJAMI ROWERÓW, NO HOPE, SŁOWAMI WE KRWI i REGRESEM. ak zwykle miła atmosfera, świetna zabawa. (Dzięki dla Myszy za nocleg & jedzonko). 02.06.2002 zagraliśmy w Wołowie razem z zespołami MINY MARCELINY , SECOND AGE i TEAR IT UP ze Stanów. Niestety niska frekwencja spowodowała, że byliśmy nieźle "w plecy". Nocleg na wrocławskim skłocie. 03.06.2002 w Mińsku Mazowieckim razem z TEAR IT UP. Na tymże koncercie miał wystąpić także białoruski zespół CONTRA LA CONTRA lecz niestety z powodu upływu czasu ważności wouczera musieli wracać do siebie (fuck borders!!!). Dobra zabawa, choć frekwencja również niska. 04.06.2002 w Warszawie. Zagraliśmy obok ZŁODZIEI ROWERÓW, KIDS LIKE US z Norwegii i TEAR IT UP. Duży klub, niska frekwencja i moje kłopoty z gardłem sprawiły, że nie zaliczam tego koncertu do zbyt udanych, choć nie było tak źle. 05.06.2002 mieliśmy zagrać koncert w Lublinie razem z m.in. KIDS LIKE US i REGRESEM ale kłopoty finansowe i brak możliwości dojazdu z Wrocławia Tomka uniemożliwiły nam zagranie. Za nieobecność przepraszamy zarówno organizatorów jak i publiczność. Ostatni koncert na trasie miał miejsce 6 Czerwca 2002 r. w Częstochowie. Wystąpiliśmy obok kapel: DWÓCH DUŻYCH JEDEN ZŁY, REGRES, KIDS LIKE US. Koncert ten zaliczam do średnio udanych. Z jednej strony żywiołowa reakcja publiczności i dobra zabawa, z drugiej kłopoty techniczne, które nie ominęły również innych zespołów. Przerwy między utworami trwały niekiedy i 10 minut. Ogólnie trasa wypadła nie tak źle ale niestety zrujnowała nas finansowo, głównie poprzez małą ilość ludzi na koncertach a co za tym idzie bardzo małe zwroty kosztów.
 
W dniach 21-22.06.2002 w Chrząchówku k. Kurowa miała miejsce kolejna edycja hc/punk festiwalu. Wystąpilismy drugiego dnia obok zespołów HOLD TRUE Z Węgier a także: ROTTE BURAKEN, EL CHUPA CABRA, STUPOR, SECOND AGE oraz 33 ROTATIONS. Koncert zaliczam do udanych, pomimo pewnego incydentu który zakłócił dobrą atmosferę całego festiwalu. Kolejny, spontaniczny koncert miał miejsce w Puławach 26.07.2002 razem z zespołami NEW WINDS i SECOND AGE. Niestety i tym razem miła atmosfera została zakłócona przez incydent tym razem bardziej poważny. Otóż podczas naszego występu, na koncert próbowała wedrzeć się grupa agresywnych narko - punków. Doszło do walki, którą kilka osób przypłaciło lekkimi (?) ranami a klub został z dziurą w drzwiach. Niestety oszołomstwo i destrukcja są wciąż w pewnych kręgach obecne. Ostatni koncert przed zawieszeniem działalności odbył się na "Czarnej Żabie" w Warszawie. Było to dzień po festiwalu w Piasecznie czyli 28.07.2002. Wystąpiliśmy obok zespołów REACHING FORWARD, ŻYCIE JAK SEN oraz SECOND AGE. Tak zakończył się pierwszy okres działalności Only Way Out.
 
Po prawie rocznej przerwie wznowiliśmy działalność. Do zespołu na stałe dołączył basista Bafi. Pierwszym koncertem po wznowieniu działalności był występ na 10 - leciu działalności naszego wydawcy xREFUSEx. Wystąpiliśmy obok zespołów: REGRES, JULIETTE, KTO UKRADŁ CIASTKA, ZŁODZIEJE ROWERÓW oraz WHAT HAPPENS NEXT. Zagraliśmy krótki set złożony z jednego naszego utworu i czterech coverów. Jeden z nich ("True Till Death" zespołu CHAIN OF STRENGHT) gościnnie zaspiewał z nami Szymon z zespołu SECOND AGE.
 
W Sierpniu zagraliśmy koncerty w Zambrowie razem z zespołami APRIL, STRENGHT APPROACH i SOON IN HERE oraz w Warszawie z JIHEART, RESCUE 811 i I SHOT CYRUS
 
Kolejne tygodnie przyniosły stagnację w działalności zespołu aż do Października 2003, gdy na stałe w funkcji drugiego gitarzysty dołączył do nas Arturzyk, (ex- APRIL, OREIRO). Rozpoczęły się regularne próby i przygotowywanie materiału na nowe wydawnictwo, które nigdy nie ujrzało światła dziennego.
Ostatni koncert ONLY WAY OUT miał miejsce w tym samym miejscu gdzie pierwszy - w Miejskim Ośrodku Kultury w Piasecznie 22.11.2003. Zagraliśmy z zespołami MAYPOLE, NOISENSE I REGRES.
Po nie zagranej trasie w Austrii i Czechach w Marcu 2004 roku, zespół definitywnie rozpadł się.
 

Tomo

 
Koncerty Only Way Out:

LP

DATA

MIEJSCE

RAZEM Z:

1

17.05.2000

PIASECZNO

AFRAID OF THAT DAY, APATIA, AWAKE, REVENGE

2

17.06.2000

PIASECZNO

SZRAPNEL, REVENGE, STREET TERROR, AFRAID OF THAT DAY, SUNRISE, POKER FACE, SILIKON FEST

3

30.09.2000

PIASECZNO

STREET TERROR, SOLITARY, IN SPITE OF

4

21.10.2000

PIASECZNO

PROJEKT, SECOND AGE, 1125

5

27.10.2000

WROCŁAW

FLAME OF GOD, ŻEGOTA

6

25.11.2000

WYSZKÓW

OUVERTURE, PLEBANIA, KLON, APATIA

7

20.01.2001

PIASECZNO

SECOND AGE, POKER FACE, AWAKE

8

27.01.2001

WYGODA K. KUROWA

STRIKE A CHORD, JULIETTE, TROMPKA POMPKA, SCHIZMA, SIC

9

24.02.2001

OTWOCK

PIGNATION, KNOCKDOWN, INFLEXIBLE

10

19.03.2001

WROCŁAW

SECOND AGE, REACHING FORWARD

11

20.03.2001

WARSZAWA

REGRES, BIAŁA GORĄCZKA, REACHING FORWARD

12

02.05.2001

MIŃSK MAZOWIECKI

LIBERUM VETO, MY MINDS MINE, PIĄTA STRONA ŚWIATA

13

16.05.2001

POZNAŃ

EXMISJA, AFRAID OF THAT DAY, INTENSITY

14

16.06.2001

WYGODA K. KUROWA

33 ROTATIONS, AVOIDED, STREET TERROR, ADHORTACJA, SECOND AGE, REGRES

15

17.07.2001

BEŁCHATÓW

BETERCORE

16

19.07.2001

LUBLIN

BETERCORE

17

27.07.2001

PIASECZNO

POKER FACE, UNCONFORM, SECOND AGE, FRATELLANZA, ZŁODZIEJE ROWERÓW, BRAMBORAK, AWAKE, STRENGHT APPROACH, ENDSTAND

18

02.09.2001

WROCŁAW

ŻYCIE JAK SEN, POLTERGEIST, REBOUND, HERODISHONEST, GOOD CLEAN FUN

19

22.09.2001

ZITTAU (D)

DECEMBER PEALS, THE MONOLITH

20

12.10.2001

SIEDLCE*

ŻYCIE JAK SEN, AS ONE, STRACONY

21

18.10.2001

PIASECZNO*

JULIETTE, 33 ROTATIONS, LEIAH

22

03.11.2001

WROCŁAW

REGRES, SECOND AGE, REACHING FORWARD

23

05.11.2001

CZĘSTOCHOWA

THE ZIOMALS, SECOND AGE, REACHING FORWARD

24

19.01.2002

SIEDLCE

ZŁODZIEJE ROWERÓW, PRZECIW

25

16.02.2002

PIASECZNO

NOISENSE, ANTIDOTUM, IŁ62, RUMOR

26

28.02.2002

WARSZAWA

PRESHRUNK, DRIFTNET

27

05.04.2002

MIŃSK MAZOWIECKI

OIL

28

06.04.2002

BIAŁYSTOK

TOTAL ECLIPSE, STYGMAT, OREIRO, OIL

29

23.04.2002

WARSZAWA

33 ROTATIONS, SILIKON FEST, ATROCIOUS MADNESS

30

01.06.2001

BIAŁYSTOK*

NO HOPE, SŁOWA WE KRWI, REGRES, ZŁODZIEJE ROWERÓW

31

02.06.2002

WOŁÓW

MINY MARCELINY, SECOND AGE, TEAR IT UP

32

03.06.2002

MIŃSK MAZOWIECKI

TEAR IT UP

33

04.06.2002

WARSZAWA

ZŁODZIEJE ROWERÓW, KIDS LIKE US, TEAR IT UP

34

06.06.2002

CZĘSTOCHOWA

DWÓCH DUŻYCH JEDEN ZŁY, REGRES, KIDS LIKE US

35

22.06.2002

CHRZĄCHÓWEK K. KUROWA

ROTTE BURAKEN, EL CHUPA CABRA, HOLD TRUE, STUPOR, SECOND AGE, 33 ROTATIONS

36

26.07.2002

PUŁAWY

SECOND AGE, NEW WINDS

37

28.07.2002

WARSZAWA

ŻYCIE JAK SEN, SECOND AGE, REACHING FORWARD

38

29.06.2003

WARSZAWA

REGRES, JULIETTE, KTO UKRADŁ CIASTKA?, ZŁODZIEJE ROWERÓW, WHAT HAPPENS NEXT?

39

08.08.2003

ZAMBRÓW

APRIL, STRENGHT APPROACH, SOON IN HERE

40

27.08.2003

WARSZAWA

RESCUE 811, JIHEART, I SHOT CYRUS

41

22.11.2003

PIASECZNO

MAYPOLE, NOISENSE, REGRES

Koncerty oznaczone * zagrane w składzie:
Tomek - voc.
Matys - g.
Bafi - bg.
Pela - dr.

12.1999 - 12. 2001:
Tomek - voc.
Matys - g.
Kuba - bg.
Pela - dr.

01.2002 - 07.2002:
Tomek - voc.
Matys - g.
SecxTom - bg.
Pela - dr.

06.2003 - 10.2003:
Tomek - voc.
Matys - g.
Bafi - bg.
Pela - dr.

Od 10.2003:
Tomek - voc.
Matys - g.
Arturzyk - g.
Bafi - bg.
Pela - dr.

Powrót do strony głównej